Řešení místo paniky. Co dělat, když selže antikoncepce?

Pravidelné užívání antikoncepce může pro řadu žen znamenat jisté nepohodlí, proto řada z nich volí jiná řešení. Kromě přerušované soulože zde existují i další antikoncepční metody, které neplánovanému otěhotnění zabrání. Které možnosti to jsou a jaká je jejich spolehlivost?

Využití „jednorázové“ antikoncepce se netýká pouze žen, které dlouhodobě neužívají hormonální antikoncepci. O spolehlivé ochraně je dobré uvažovat i ve chvíli, kdy se mohou účinky hormonální antikoncepce snížit. V případě užívání pilulek jsou rizikové zažívací obtíže (zvracení, průjem), kdy je pilulka vyloučena z trávicího traktu před jejím působením, anebo při jejím vynechání či zpoždění užití.

Jednou z možností „krátkodobé“ antikoncepce jsou spermicidní gely a čípky, které eliminují funkčnost spermií. Nejlépe fungují ve spojení s pesarem, jelikož spolehlivost samotných těchto přípravků nemusí být příliš vysoká.

Pesar, jakožto bariérová ochrana, brání průchodu spermií do dělohy a funguje tak podobně jako kondom. Jeho použití je však o něco složitější, jelikož ho žena musí zavádět do pochvy a po pohlavním styku si hlídat čas, kdy jej může vyjmout ven.  

Nejvíce využívanou a nejjednodušší metodou ochrany je kondom. Tato bariérová antikoncepční metoda je zároveň jedinou, která chrání před pohlavně přenosnými chorobami. I přes poměrně vysokou spolehlivost není ani tato metoda ochrany 100 %, a tak se může stát, že kondom sklouzne anebo praskne.

Při selhání využívané antikoncepční metody, ať už hormonální či nehormonální, dlouhodobé či krátkodobé, ještě stále existuje možnost, jak předejít uvolnění vajíčka z vaječníku a zabránit tak početí. Pomyslnou záchrannou brzdou je emergentní, či též pohotovostní hormonální antikoncepce, hovorově také "pilulka po". „Emergentní antikoncepci je potřeba užít co nejdříve, nejpozději však do 72 hod od daného styku. Výhodou je, že tato antikoncepce je volně prodejná, tedy není vázaná na lékařský předpis ani doklad totožnosti. Žena může tuto antikoncepci užít kdykoliv během menstruačního cyklu, ale časté nebo opakované použití během jednoho cyklu se nedoporučuje, mimo jiné z důvodu vlivu na menstruační cyklus. Nadto existují lepší a bezpečnější způsoby, jak se chránit před neplánovaným těhotenstvím. Proto by tato antikoncepce měla zůstat tím, čím je – tedy antikoncepcí nikoliv pravidelnou, ale pohotovostní, nouzovou,“ radí MUDr. Jan Greguš, vědecký sekretář Sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví ČGPS.

Při plánování delších cest mimo naši republiku může přibalení pohotovostní pilulky do kufru zachránit nečekanou svízelnou situaci. Obzvlášť v zemích, kde není tak snadno dostupná.