Malé sklepy a komory: 3 kroky, jak v nich získat místo a udržet pořádek

Sklepy, kumbály a komory jsou specifické prostory v domácnosti. Každý je potřebuje, ale málokdo se stará o jejich organizaci. Právě tyto místnosti přitom skýtají ohromný úložný potenciál, který závisí na správném uspořádání.

Nejen v malých domácnostech je podstatné klást důraz na maximální využití prostoru. Lidé platí za vestavěné skříně, objednávají nábytek na míru, v kuchyni či předsíni šetří prostor chytrými úložnými systémy. Sklepy, kumbály a komory už tolik neřeší. Zrovna v nich se ale věci kupí závratnou rychlostí a rozdíl mezi špatným a dobrým uspořádáním se brzy projeví. „Až dvě třetiny podlahové plochy ve sklepech, komorách a kumbálech bývají zastavěné harampádím. Slouží jako odkladiště sportovního a sezonního vybavení, nářadí, nepotřebných dětských věcí, někdo v nich schovává mop, vysavač a čisticí prostředky. Jsou to nezbytnosti, které nikde jinde v domácnosti nechcete mít na očích, ale hodí se mít je hned po ruce. S použitím univerzálního závěsného systému lze získat zpět desítky metrů krychlových. Na stěnu se instaluje základní panel s nosností až 200 kilogramů na metr čtvereční a na něj už lze libovolně a bez vrtání ‚nacvakávat‘ různé police, koše, držáky a háky, které unesou až 80 kilogramů. Takto můžete po stěnách rozmístit téměř vše, od fitness náčiní přes žehlicí prkno po kladivo či šroubováky,“ uvedl zakladatel firmy Reponio Tomáš Medřický.

JAK NA TO?

  1. krok: stěny místo podlahy

Generální úklid v komoře nebo sklepě je ideální příležitost pro jejich reorganizaci. Vyházet starý „bordel“, rozpadlé regály, případně spravit rozbitou podlahu. A místo nových skříní či krabic zaměřit pozornost na potenciál stěn. „Sportovní vybavení uložené zavěšením na stěnách může větrat a nezatuchne, nářadí na magnetické liště je neustále k dispozici a stačí po něm jen sáhnout, už žádné přehrabování v boxech a kufrech. To samé platí o dalších věcech, klidně neforemných rozměrů, které se z podlahy, kde si vzájemně v haldách překážely, přehledně rozmístily po stěnách. Základní panel s drážkami lze snadno namontovat na stěnu pomocí závěsných lišt. Tvar celobarevného panelu je možné libovolně řezat a upravovat podle dispozic místnosti, může překrývat celou stěnu, roh nebo jen části zdi,“ popsal Tomáš Medřický.

  1. krok: příslušenství k zavěšení

Druhý krok nabízí zábavu všem kutilům – hračičkám. Jaké příslušenství k zavěšení si vybrat a jak ho co nejlépe rozmístit na závěsný panel? Pro lepší představu, jak by konkrétní úložný prostor měl vypadat, je na webu reponio.cz všem zájemcům zdarma k dispozici 3D konfigurátor. „Většina zákazníků zvládá instalaci naprosto sama a po svém, nabízíme ale samozřejmě i kompletní poradenství a instalaci. Do domácností přijede plně vybavená dodávka připravena na montáž, klienti si mohou vše vybrat a rovnou vyzkoušet. Po hodinové návštěvě mají zcela nový sklep či kumbál,“ řekl podnikatel.

  1. krok: variabilita podle potřeb a sezony

Největší výhodou závěsného systému se základním panelem je jeho flexibilita. Všechno příslušenství je možné z panelu rychle odejmout nebo naopak přidat. „Běžné skříně, regály a háky, navrtané přímo do zdi, nereflektují měnící se potřeby majitele. Vytvoří pouze jednu z variant uskladnění, která dřív nebo později přestane stačit a prostor opět zmizí pod odloženými věcmi. Díky snadné manipulaci se závěsným systémem ho můžete měnit i během sezony, v létě mít na dosah kolečkové brusle a lyže umístit o něco výš či dál a v zimě naopak. Zákazníci často začínají s menšími rozměry závěsných panelů, rychle se ale se systémem sžijí a dál ho rozšiřují,“ dodal Tomáš Medřický.