Chcete si pořídit štěně? Dobře se připravte!

Přemýšlíte, že rozšíříte vaši domácnost o nového člena rodiny? Ať už to je malý nebo velký mazlík, je nutné se na to připravit s předstihem a my se vám v tom pokusíme udělat trochu systém a pořádek.

Nastudujte si vhodné plemeno

Jestliže ještě nemáte štěně vybrané, měli byste se zaměřit při výběru na to, abyste si k sobě pořídili  opravdu kompatibilního parťáka. Každé plemeno je jiné, některé je vhodnější do bytu a je z něj gaučový povaleč, jiné potřebuje dlouhé procházky a je naprosto neúnavné. Než se pro jakékoliv plemeno rozhodnete, řádně si rozmyslete, kolik času denně mu budete věnovat, jestli je vhodné do bytu nebo spíše do domu se zahradou, ale i to jakými chorobami trpí a na co všechno je náchylné. Některá plemena jsou mnohem více finančně náročnější než jiná, a tak si to celé raději předem promyslete. Pokud ale chcete udělat dobrou věc a rádi byste přivítali nového člena rodiny, zajděte se podívat do útulku. Sice si s velkou pravděpodobností neodvezete roztomilé štěňátko, ale psa, který vám bude vděčný.

Nezbytnosti do základní výbavy

Mezi základní prvky výbavy pro štěně patří vhodné misky na krmivo i vodu. Dbejte na to, aby byly úměrné velikosti štěněte, tak aby se v nich například nevykoupalo, anebo aby po dvou hltech nebyla miska s vodou prázdná. Vodítko a obojek si spíše vybírejte osobně, abyste si ho mohli osahat a vyzkoušet. Pro některé pejsky je vhodnější postroj či kšíry, ale klidně se poraďte s chovatelem, od kterého si štěně berete. Nezbytnou součástí nového domova je pro psa také pelíšek, který vybírejte velmi pečlivě. “Na začátku, ale zvažte, kolik do něj chcete investovat, protože štěně může všechno snadno zničit. Jestliže ale chcete kvalitní pelíšek, zvolte ten, co má ortopedickou matraci, je snadno omyvatelný, anebo se dá potah vyprat či vyměnit. Takové jsou například naše pelíšky Aminela,” doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Nezapomeňte na hračky, dávejte ale pozor, ať jsou pevné a neobsahují části, které štěně může vdechnout anebo spolknout.

Nepodceňujte výběr krmiva

Dříve než si štěně přivedete domů, zjistěte si od chovatele, na jakém krmivu štěně vyrůstá. Mezitím si prostudujte složení a jeho kvalitu. Případně se o volbě krmiva poraďte s veterinářem anebo odborníkem na výživu psů. “I přes jakékoliv doporučení si nejprve prostudujte etiketu krmiva. Součástí složení by neměla být sója v jakékoliv podobě, kukuřice, pšenice, chemická barviva, lepek atd. Na druhou stranu byste zde měli najít minimálně 20 % čerstvého masa, 15 % sušeného masa a celkově alespoň 25  % bílkovin. Ve složení by neměly chybět bylinky, vitamíny a minerály. Vhodným krmivem  pro štěně je například Marp Holistic Salmon,” doporučuje Martin Pučálka. Jestliže chcete přejít u štěněte na jiné krmivo, dejte tomu čas a velmi opatrně do aktuálního krmiva přimíchávejte nové. Sledujte stolici a celkové trávení pejska.

Na co dále nezapomenout?

Než si přinesete štěně domů, najděte si v okolí bydliště nejbližší veterinární stanici, přečtěte si recenze anebo se poptejte pejskařů v okolí, jaký veterinář je nejlepší. A pozor, pokud jste si vybrali náchylnější plemeno, je vhodné si nechat udělat pojištění.  Dále si nezapomeňte najít  cvičák, kam budete se psem docházet. Pokud si v zimě pořizujete krátkosrsté plemeno, je vhodné myslet i na obleček, kvůli případnému nastydnutí. A je-li to jen trochu možné, zařiďte, aby první týden až dva byl se štěnětem někdo doma. Váš mazlíček bude totiž ze začátku potřebovat pozornost a trochu času, než si zvykne na nový domov.

Foto: Krmiva Pučálka/Unsplash